TURYSTYCZNIE
[powrót do mapy]Muzeum regionalne

Placówka muzealna w Iłży powstała z inicjatywy iłżeckich regionalistów a głownie pana A. Bednarczyka w 1972 roku jako Muzeum Ziemi Iłżeckiej.1 stycznia 1976r Muzeum zostało upaństwowione otrzymało statut i nazwę Muzeum Regionalne w Iłży. Siedzibą Muzeum stał się zabytkowy budynek dawnego szpitala, przytułku dla ubogich p. wz. św. Ducha.

Pierwsze zbiory to ok.500 eksponatów głównie z zakresu etnografii i historii. W okresie 30 -lat swojej działalności, bo właśnie tyle minęło w 2006 roku Muzeum zgromadziło ok.2000 eksponatów z zakresu: etnografii, archeologii, historii, numizmatyki i sztuki w większości o tematyce regionalnej. Na parterze w 4 salach, każda o powierzchni ok.30m² znajdują się sale wystawiennicze, poddasze zostało zagospodarowane na pomieszczenia biurowe i magazyny.

Największym działem Muzeum Regionalnego w Iłży jest dział etnograficzny liczący ok.1000 eksponatów. Są to zbiory ceramiki ludowej, pozostałe to rzemiosło wiejskie, stroje i tkaniny Br> Ceramika ta prezentowana jest na stałej wystawie Pt. „Ledwo iłżecki nam dziś został...Ceramika z Iłży i okolic"
. W chwili obecnej kolekcja ceramiki iłżeckiej liczy ok.1000 eksponatów. Do tej pory główne działania Muzeum Regionalnego w Iłży skierowane były dotąd na powiększanie tej kolekcji oraz pełniejszą jej prezentację.
Kolejnym działem jest dział historyczno - artystyczny gromadzący muzealia ilustrujące dzieje miasta od okresu wczesnego średniowiecza. Ze względu na niewielką ilość eksponatów z okresu średniowiecza oraz wieku XVI-XVIII największa część zbiorów to te które ilustrują XIX i XX wieczne dzieje miasta a szczególnie okres II wojny światowej ilustrowany dokumentami i materiałem fotograficznym oraz bogatym zbiorem militariów. Eksponaty prezentowane są na stałej wystawie Pt.: ”Dzieje miasta i regionu”
. Dział archeologiczny jest najsłabiej rozwiniętym działem Muzeum Regionalnego w Iłży ,gromadzi znaleziska od okresu młodszej epoki kamienia – neolitu do okresu wczesnego średniowiecza.
W zbiorach naczynia i narzędzia neolityczne z cmentarzyska grobów neolitycznych, zabytki z okresu rzymskiego z kultury przeworskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza głownie ceramika, narzędzia z metalu, kości z okresu IX – XI w znalezione podczas prac wykopaliskowych na terenie osady wczesnośredniowiecznej w Iłży
Obok ekspozycji stałych Muzeum organizuje wystawy czasowe o różnorodnej tematyce etnograficznej, historycznej, archeologicznej, przyrodniczej. W latach 1995 – 2005 Muzeum zorganizowało 64 wystawy czasowe. Placówka muzealna utrzymuje ożywione kontakty z regionalistami, szkołami, instytucjami kultury, Towarzystwem Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej, placówkami muzealnymi oraz Katedra Archeologii UW, Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Organizuje i prowadzi badania i prace wykopaliskowe.

Prowadzi tez szeroko rozumiana działalność turystyczną na terenie regionu iłżeckiego polegająca na oprowadzaniu wycieczek i dystrybucji pamiątek regionalnych.Oprowadza po zabytkowych ruinach XIV w. zamku biskupów krakowskich udostępnia basztę z tarasem widokowym.

Komentarze - 0
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 6
Gości: 6

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.