AKTUALNOŚCI
Glina - dar iłżeckich lasów
1984
2019-04-01

Siedem wieków ziemia iłżecka była zagłębiem garncarstwa. W czwartek w Puszczy Iłżeckiej udostępnione zostały tablice, przypominające tę tradycję.

Glina - dar iłżeckich lasówGlina - dar iłżeckich lasówGlina - dar iłżeckich lasówGlina - dar iłżeckich lasów

iedy słyszymy Iłża, myślimy - zamek, Leśmian, lody. Warto jednak dodać jeszcze jedno skojarzenie - gliniane garnki. Wyroby te były niegdyś słynne w całej Polsce. - Słynne od czasów Średnowiecza. Wszelkiego rodzaju ceramika. Te wyroby były tak bardzo popularne, że w całej Polsce chętnie były kupowane. Dla przykładu Kraków, mimo istnienia w okolicy wielu ośrodków garncarskich, chętnie sprowadzał ceramikę z ziemi iłżeckiej. Mówi się także, że wyroby z Iłży były eksportowane do Szwecji i innych krajów - mówi Łukasz Babula z Muzeum Regionalnego w Iłży.

Łukasz Babula opracował tablice o iłżeckim garncarstwie, które udostępnione zostały przy Ostrowieckim Gościńcu w Puszczy Iłżeckiej. -  Doszliśmy do wniosku, że warto zaznaczyć takie miejsca. Edukacja jest czymś bardzo ważnym. To jest żywa lekcja historii, a ludzie, którzy tu przyjeżdżają mają szanse dowiedzenia się czegoś więcej o tym terenie i dlaczego ten teren jest taki szczególny.

W promocję tradycji garncarskich włączają się leśnicy. To w końcu na ich terenie stanęły tablice i przez wieki stąd czerpano glinę. - Lasy to historii i tu na terenie Nadleśnictwa Marcule było bardzo dużo kopalń, z których garncarze pozyskiwali glinę przez całe setki lat. W tej chwili są ślady tzw. werpy, całe oddziały, gdzie zachowały się nierówności terenu - pozostałości po kopalniach. Te kopalnie zlokalizowane były przy Ostrowieckim Gościńcu. To bardzo stara historyczna droga - mówi Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule.

W uroczystości uczestniczył też prawdziwy garncarz Wiesław Rokita. - To tradycja rodzinna. Ponad 120 lat. Dziadek robił naczynia, ojciec do dzisiaj robi i ja przy ojcu się nauczyłem.

Jutro w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach odbędą się warsztaty garncarskie dla młodzieży. - To pierwsze takie warsztaty chyba od 18 lat, bo ta tradycja garncarska troszeczkę nam zaginęła. My staramy się pomóc w jej odbudowaniu - mówi Radosław Koniarz.

Dziś z nowymi tablicami zapoznali się z kolei uczniowie szkoły podstawowej w Maziarzach Starych. Dyrektor placówki Barbara Krajewska pamięta lokalne przyśpiewki związane z garncarstwem.

Artystycznym dopełnieniem wydarzenia była wystawa wycinanek Lucyny Kozłowskiej.

 

Zapraszamy do odwiedzenia Puszczy Iłżeckiej i zatrzymania się przy garncarskich tablicach.

źródło: https://radioplus.com.pl/

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 5
Gości: 5

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.