AKTUALNOŚCI
Kapliczki, figury i krzyże przydrożne Gminy Iłża - nowa książka ...
6817
2014-06-20

Powstała nowa publikacja na temat naszego regionu, a dokładniej na temat najmniej dostrzeganych jego zabytków czyli kapliczek oraz krzyży przydrożnych. Pełna jej nazwa to „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne Gminy Iłża. Album-przewodnik". Książka została opracowana przez urodzonego w Iłży Łukasza Babulę, który przygotowywał ją przez ostanie cztery lata.

Kapliczki, figury i krzyże przydrożne Gminy Iłża - nowa książka  ...Kapliczki, figury i krzyże przydrożne Gminy Iłża - nowa książka  ...

Opracowanie powstało na zamówienie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Koordynatorką projektu była dyrektor placówki, pani Teresa Niewczas. Środki na wydanie książki pochodziły z programów unijnych, dzięki którym książkę będzie można pobrać nieodpłatnie. Trzeba się jednak śpieszyć, gdyż nakład to tylko 1000 egzemplarzy.

Książka, oprócz części opisowej, zawiera przede wszystkim blisko 300 starannie wykonanych zdjęć obiektów z terenu naszej gminy. Część fotografii była prezentowana na wystawie, która została zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku w bibliotece miejskiej. Zdjęcia można było oglądać do lutego 2014 roku.

W wywiadzie jaki udzielił nam Łukasz Babula, tak wypowiada się o swojej książce:
„Punktem wyjścia do napisania książki były zdjęcia, które wykonywałem podczas moich przejażdżek rowerem. Szybko zdałem sobie sprawę, że ziemia iłżecka pełna jest bardzo interesujących obiektów, które nigdy nie doczekały się żadnego całościowego opracowania. Zacząłem więc to robić, z myślą, że zgromadzone materiały kiedyś się do czegoś przydadzą. W 2010 roku rozmawiałem na ten temat z panią Teresą Niewczas, która była bardzo zainteresowana moimi badaniami. Ona też zajęła się wkrótce pozyskaniem funduszy na przyszłą publikację. Muszę przyznać, że bez jej pomocy i zaangażowania ta książka nigdy by się nie ukazała. Bardzo pomogły mi też pracowniczki biblioteki, które przeprowadziły wywiady z ludźmi na temat krzyży i kapliczek. Niezwykle pomocnym w dalszym etapie pracy był też Paweł Nowakowski, który udzielił mi wiele pożytecznych uwag. Jestem także niezwykle wdzięczny mojemu opiekunowi naukowemu - profesorowi Andrzejowi Trzcińskiemu oraz profesorowi Janowi Adamowskiemu, którego recenzja zamieszczona jest na okładce. Przygotowując książkę, starałem się, aby ta publikacja trafiła do jak najszerszego grona i żeby czytelnik docenił piękno i niezwykły urok jaki roztaczają wokół siebie kapliczki, figury i krzyże. Jest to nasze wspólne dziedzictwo, o które musimy dbać aby przekazać je następnym pokoleniom"

„Kapliczki, figury i krzyże przydrożne..." jest monografią małej architektury sakralnej. Publikacja zawiera opisy formalne obiektów, odpisy inskrypcji oraz zdjęcia prezentujące ich charakter i piękno. Dodatkowo autor zawarł w niej mapy dzięki którym będzie łatwo odnaleźć te obiekty w terenie.

Książka będzie dostępna w informacji turystycznej od 27 czerwca. Autor zaprasza także na promocję książki, która odbędzie się tego samego dnia o godzinie 12.00 w budynku biblioteki.

MK/ Łukasz Babula
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 1
Gości: 1

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.