AKTUALNOŚCI
Licealistki z Chwałowic poprowadziły lekcje o Katyniu
1600
2019-04-23

Żywa lekcji historii, w której głównym celem było przybliżenie tragicznych losów zamordowanych Polaków w Katyniu, odbyła się niedawno w szkole podstawowej w Seredzicach pod Iłżą. Wykład poprowadziły licealistki z Chwałowic. Uczennice tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego przybliżyli postaci trzech policjantów.

Licealistki z Chwałowic poprowadziły lekcje o KatyniuLicealistki z Chwałowic poprowadziły lekcje o Katyniu

Uczniowie klas wojskowo-policyjnych Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego, w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chwałowicach koło Iłży wzięły już po raz drugi udział w ogólnopolskim konkursie „Policjanci w służbie historii”. To konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

Konkurs odnosi się do daty 13 kwietnia, który jest dniem upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. Uczennice z klasy III z Chwałowic - Natalia Kamińska, Natalia Winiarska i Sandra Dudek, postanowiły przybliżyć uczniom szkoły podstawowej imienia Ludwika Kupczyka w Seredzicach historię policjantów II RP.

W czasie prelekcji opowiedziały najpierw, jak wyglądała praca policjantów w latach międzywojennych, a potem jaki okrutny los ich spotkał podczas ostatniej wojny. Licealistki uświadomiły również uczniom, jak wielu Polaków zaginęło na ziemiach wschodnich i nigdy nie zostali odnalezieni. Większość pomordowanych znajduje się na cmentarzach wojennych: Katyń, Miednoje, Charków i Bykownia.

Uczennice przybliżyły sylwetkę trzech policjantów: Jana Piwnika - pseudonim „Ponury”, Stefana Zębali i Stanisława Zająca, któremu poświęciły najwięcej uwagi. Stanisław Zając był pracownikiem Wydziału Śledczego I Komisariatu w Radomiu. Był długo poszukiwany przez żonę, a później przez córkę, które chciały dowiedzieć się dlaczego Stanisław nie wrócił do domu najpierw po kampanii wrześniowej, a potem po zakończeniu wojny.

Spotkanie w Seredzicach zakończyło się minutą ciszy w czasie, której uczczono pamięć policjantów pomordowanych przez NKWD.

- Celem lekcji było pokazanie historii, o której młodsi uczniowie najprawdopodobniej nigdy nie słyszeli. Odbierali ją pełni powagi, skupienia i podziwu - opowiadały licealistki.

Uczennice Liceum z Chwałowic były zaskoczone faktem, że tak miło została przyjęta ich lekcja. Przypomniały słuchaczom, że warto pamiętać o takich ludziach, ich heroicznych postawach.

źródło: https://echodnia.eu

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 3
Gości: 3

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.