AKTUALNOŚCI
Gmina Iłża. Mnóstwo zdolnych muzyków ludowych zaprezentowało się ...
2438
2018-07-26

Ponad 50 zespołów śpiewaczych, kapel i solistów z różnych stron kraju uczestniczyło w niedzielę w prezentacjach konkursowych XXIV Festiwalu Folkloru imienia Józefa Myszki organizowanego w malowniczo położonym iłżeckim amfiteatrze. Najlepsi dostali nagrody i wyróżnienia, a poziom był bardzo wysoki.

Patron festiwalu Józef Myszka w latach 60-tych należał do grona najwybitniejszych samorodnych artystów. Zdobywał liczne nagrody na festiwalach w kraju i poza granicami. Nagrywał płyty między innymi w studiu Polskiego Radia Kielce.

Tradycyjnie festiwalowe występy poprzedziła msza święta w iłżeckim kościele parafialnym po której barwny korowód artystów przydźwiękach kapel przemaszerował ulicami miasta do Amfiteatru.

Na jego scenie uczestnicy festiwalu prezentowali słynne przyśpiewki i wyrywasy autorstwa patrona oceniana przez festiwalowe jury. Konkursowym występom towarzyszyły kiermasze rękodzieła artystycznego oraz ekspozycje fotogramów prezentujące dorobek artystyczny festiwalu. Występujący na scenie ludowi artyści prezentowali się w wielobarwnych strojach regionalnych. Członkowie kapel i instrumentaliści używali do akompaniamentu unikalnych instrumentów muzycznych takich jak harmonia pedałowa oraz harmonia trzyrzędowa. Często śpiewano też z użyciem języka gwarowego.

Wysoki i niezwykle wyrównany poziom artystyczny spowodował, że jury przyznało dużą ilość nagród i wyróżnień w kategoriach solistów. Główne nagrody pierwsze przyznano:Alinie Maciejczak z Jasieńca Iłżeckiego i Joannie Tęczy ze Zwolenia, która występuje na festiwalu od początku. Dwie równorzędne nagrody drugie otrzymali Andrzej Myszka z Kotlarki i Wiesław Dypa z Przyłęku. Przyznano również cztery równorzędne nagrody trzecie dla Teresy Karwackiej z Brodów, Amelii Ruszkiewicz z Bodzechowa, Patryka Wróbla z Błazin Górnych i Wacława Pejasa z Bliżyna.

W kategorii Zespołów Śpiewaczych Nagrodzono zespoły: Strykowice z gminy Zwoleń, Ostałki z Chlewisk, Sobótka z Czarnolasu i Jasieniec z Jasieńca Iłżeckiego Górnego. Cztery równorzędne nagrody drugie przyznano zespołom: Rogowianka z gminy Końskie, Leśnianie z Bodzentyna, Chomentowianki z Chomentowa Pruszcz - gm. Skaryszew i Grabowianki z gminy Przyłęk. Trzecimi nagrodami nagrodzono zespoły: Sobótka z Bliżyna, Dolnojasieńczanki z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego, Kazanowianki znad Iłżanki z Kazanowa, Gąsawianki z gminy Jastrząb i Seredziczanki z Seredzic koło Iłży.

W kategorii Kapel Ludowych pierwsze nagrody otrzymali: Kapela Sąsiedzi z Mirca i Kapela Henryka Giedyka z gminy Stara Błotnica. Drugą Nagrodę przyznano Kapeli Leśnianie z Bodzentyna, a trzy równorzędne trzecie nagrody otrzymały kapele: Jaśki z Końskich, Fachmani z gminy Wierzbica i Kapela Wieśka Zielonki i Edwarda Orłowskiego z gminy Chlewiska.

Wyróżnienia w kategorii kapel otrzymali: Kapela Bliżej Serca z gminy Skarżysko Kamienna, Kapela Iłżecka, Kapela Lilia, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego ze Starej Błotnicy, Kapela z Osuchowa, gmina Kazanów, Kapela Jaskółaka z Małomierzyc, Kapela Kazio ze Skaryszewa i Kapela Wojciechowska z Wojciechowa, powiat lubelski.

Imprezę zakończył występ Patrycji Runo. Piękna pogoda zgromadziła na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wielu widzów, którzy licznie bawili się w pobliżu sceny.

źródło: http://www.echodnia.eu

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 5
Gości: 5

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.