AKTUALNOŚCI
Tajemnice naszych zamków - Iłża
3431
2018-07-18

Odkrywając „Tajemnice naszych zamków” natrafiliśmy na prawdziwą perełkę. Zamek w Iłży z ocalałą wieżą górującą nad miastem zachwyca przechodniów swoim widokiem, którzy co chwila zatrzymują się, by zrobić mu zdjęcie. Zatrzymaliśmy się i my, by opowiedzieć Państwu jego historię.

 

 

Od kilku lat władze Iłży starają się odbudować zamek i przywrócić jego dawny blask. Renowacja zamku górnego trwa od 2008 roku. Osoby, które go zwiedzają mogą nie tylko zwiedzić ruiny, ale również wejść na zadaszoną wieżę widokową (jeden z najstarszych elementów, powstały najpóźniej w pierwszej połowie XIV wieku), czy odwiedzić komnatę, w której kryją się plansze z historią zamku. Nieopodal warowni znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego w Iłży. Tu można podziwiać chociażby znaleziska archeologiczne wydobyte z ruin zamku i wiele obrazów odzwierciedlających jego dawną potęgę. Jest też wystawa pod nazwą „Przywrócić Iłży Blask”. Dzięki niej możemy zobaczyć jak mogło wyglądać kiedyś życie na zamku i jakie przedmioty codziennego użytku mogły być wtedy wykorzystywane.

Kolejne prace renowacyjne, które trwają na zamku mają zakończyć się jesienią tego roku. Zakres prac przewiduje między innymi zabezpieczenie istniejącej zabudowy w części zachodniej oraz północnej, nadmurowanie ostańców ścian w części północnej, a także zadaszenie ich stropem dzięki czemu istniejącym pomieszczeniom uda się przywrócić funkcje użytkowe.

Ponadto powstaną też tarasy widokowe z odwzorowaniem oryginalnego rozkładu pomieszczeń oraz zachowaniem rodzimych materiałów budowlanych. Jest także uszczelniany strop nad piwnicą w zachodniej części zamku, co pozwoli na udostępnienie jej do zwiedzania.

Zamek w Iłży od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów i… odtwórców historycznych. To właśnie tu w maju organizowany jest Turniej Rycerski. W tym roku miała miejsce jego XXI edycja. To jedna z największych i najstarszych zarazem imprez historycznych w kraju.

Dodajmy, że rok 2018 został w Iłży uznany właśnie rokiem zamku iłżeckiego, dlatego odbywa się tu wiele dodatkowych imprez z tym związanych. Warto więc śledzić na bieżąco kalendarz wydarzeń, bo można natrafić na ciekawą imprezę. Na przykład przez całe wakacje w Muzeum Regionalnym w Iłży dostępna będzie wystawa dawnych fotografii pod tytułem „Pamiątka z zamku iłżeckiego”. Większość zbiorów podchodzi od mieszkańców, którzy wykonali zdjęcia właśnie na zamku. W niedzielę, 15 lipca odbędzie się też Retrorajd „Dawnym Szlakiem Biskupim”. Co ciekawe w roku zamku iłżeckiego część trasy będzie prowadzić szlakiem, którym niegdyś biskupi podróżowali do Bodzentyna.

Choć dziś po gotycko-renesansowym zamku biskupów krakowskich zbudowanym najprawdopodobniej w latach 1326-1347 z inicjatywy (jak podaje Jan Długosz) biskupa krakowskiego Jana Grota pozostały tylko ruiny to i tak wiele można tu zobaczyć.

Powstał on z miejscowego kamienia na planie trójkąta z zaokrąglonymi narożami i okrągłą wieżą obronną. Został rozbudowany przez następnego biskupa Floriana z Mokrska, któremu przypisuje się obwarowanie miasta i zamku kamiennym murem. W 1655 roku podczas najazdu Szwedów zamek został uszkodzony, potem zniszczenia powiększyły ataki wojsk Rakoczego. W 1670 roku biskup Andrzej Trzebicki odbudował twierdzę.

W 1788 roku warownia przeszła w posiadanie rządu. Niestety zaniedbano go wtedy przez co zaczął stopniowo niszczeć. Pożar z początków XIX wieku całkowicie zamienił go w ruinę.

 

https://player.liveu.pl/ea4dbc8e53524e701037af3877600e65?autoplay=true&autonext=true

 

 

źródło: https://plus.echodnia.eu

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 4
Gości: 4

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.