26 Październik 2014 r. Imieniny: Ewaryst, Lucjan
News
Walka z wiatrakami
11235
2011-01-18

W ubiegłym roku pojawiły się informacje o budowie elektrowni wiatrowych na terenie kilku miejscowości naszej gminy. Mieszkańcy Gaworzyny stanowczo sprzeciwiają się wiatrakom w bliskim sąsiedztwie z zabudowaniami.

Walka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakami

W odpowiedzi na obwieszczenie Burmistrza Iłży o wszczęciu postępowania w sprawie budowy farmy wiatrowej "Iłża II" na terenie sołectw: Pakosław, Seredzice, Kolonia Seredzice, Gaworzyna i Starosiedlice, mieszkańcy wsi Gaworzyna wnoszą swój ostry, kategoryczny i zdecydowany protest przeciw rozpoczęciu w/w inwestycji w przedstawionej lokacji.
Obawy ludności sołectwa Gaworzyna wynikają z szeregu niebezpieczeństw i zagrożeń płynących ze strony takich elektrowni.

 

Youtube Film

 


Podstawową przesłanką powodującą powstawanie tych form pozyskiwania energii elektrycznej, jest ich proekologiczność, rzekome nie wpływanie w sposób ujemny na środowisko. Istnieje jednak wiele naukowo udowodnionych przesłanek, że faktyczny stan rzeczy dalece odbiega od tej wizji.
Już w " ojczyźnie wiatraków" Niemczech, państwie o największym ich udziale w produkcji energii elektrycznej, pojawiają się głosy odnośnie elektrowni wiatrowych jako "wysoko dotowanej z kasy państwowej dewastacji krajobrazu". Nie jest również tajemnicą, że elektrownie wiatrowe w Polsce to w zdecydowanej większości mocno już zużyty sprzęt sprowadzony z Niemiec, którego utrzymywanie tam jest już nie opłacalne.
Kolejnym argumentem przeciw wiatrakom na teranie sołectwa Gaworzyna jest fakt, że prowadzą one do znacznego spadku wartości otaczających je gruntów.
Również obawa o własne zdrowie nie jest obojętna mieszkańcom wsi Gaworzyna. Pracujące wiatraki wytwarzają przecież hałas - wg różnych doniesień jest to ok 41 dB w odległości 500 od wiatraka - jest to wielkość odpowiadajaca szumowi morza. Nieustający dźwięk o natężeniu szumu morza nie należy do dźwięków niesłyszalnych, należy się liczyć z pogorszeniem jakości życia.
Oprócz typowego hałasu (w zakresie słyszalnym) generowane są często (zwłaszcza w starszych konstrukcjach) przez niektóre elementy konstrukcyjne turbiny wiatrowej, zwłaszcza łopaty - infradźwięki, czyli fale w zakresie częstotliwości mniejszych od słyszalnych. Infradźwięki mogą powodować takie przypadłości jak bezsenność, depresje czy zakłócenia rytmu serca.

Dodatkowe uciążliwości, dla mieszkańców wsi, Gaworzyna, jakie niosą ze sobą wiatraki to: efekt "migającego cienia" oraz nocne migotania przeciwlotniczych czerwonych świateł.

 

Youtube Film

 

Wiatraki stanowią zagrożenie podczas burz, ponieważ wysokie ponad 100 metrowe wieże przyciągają pioruny i ulegają uszkodzeniom. Są one nieobojętne nie tylko dla otaczjącego krajobrazu, negatywnie wpływają na organizmy żywe; śmigła wiatraków oraz podciśnienie przez nie wytwarzane zabijają dziesiątki ptaków i nietoperzy.
Na zachodzie liczba przeciwników tego typu inwestycji stale rośnie, coraz nowsze dane zaczynają pokazywać, że rozwijanie energetyki wiatrowej jest najdroższym ze znanych sposobów redukcji poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.
Dlaczego zatem mamy się godzić na budowę wiatraków a tym samym narażać się na utratę zdrowia czy pieniędzy w związku z utratą wartości gruntów sąsiednich? Czy aby "proekologiczna i czysta" energia, będąca ingerencją w krajobraz i środowisko żywe, nie jest tylko kolejna próbą pozyskania unijnych dotacji?

Inwestorzy chcą budować u nas, bo na Zachodzie coraz trudniej znaleźć miejsce pod nowe elektrownie, a liczba ich przeciwników w ostatnich latach drastycznie rośnie, inwestorzy mają nadzieję na wyciągnięcie z Unii dotacji na realizację tych inwestycji.


Sumarycznie ilość spalonych paliw kopalnych potrzebnych do budowy systemu elektrowni wiatrowych i konwencjonalnych oraz zużyte w trakcie pracy nie jest mniejsze od budowy i pracy nowoczesnego zakładu energetycznego.

Jednak z ostatnich raportów organizacji Greenpeace wynika, że rozwój energetyki wiatrowej jest, jak na razie, jednym z najdroższych sposobów i wcale nie najefektywniejszym rozwiązywania tego problemu. Znacznie tańszym sposobem obniżenia emisji dwutlenku węgla jest zastąpienie części elektrowni węglowych elektrowniami jądrowymi
Dotychczasowe doświadczenia z USA i państw Europy zachodniej pokazały, że siłownie wiatrowe zniekształcają obraz uzyskiwany przez stacje radiolokacyjne, teren o przyjaznej środowisku energii zmienia się w wysoko dotowaną z kasy państwowej dewastację krajobrazu.
Coraz częściej przeciwko budowie elektrowni wiatrowych podnoszone są też argumenty ekonomiczne, które trudniej zignorować niż opinie zwolenników ochrony środowiska naturalnego i pięknych krajobrazów. Z wyliczeń m.in. brytyjskiej Państwowej Izby Kontroli (The National Audit Office) wynika, że rozwijanie energetyki wiatrowej jest najdroższym ze znanych sposobów redukcji poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.
Elektrownie wiatrakowe mają też inną ciemną stronę – prowadzą one do niewyobrażalnego spadku wartości otaczających je gruntów. Szacuje się, że tylko w Niemczech, do 2015 roku spadek wartości ziem wokół wiatraków wyniesie około 360 miliardów euro!

 

Youtube Film

 

Ostatnio do krytyki wiatraków przyłączyli się również ci, którzy zwykle byli gorącymi orędownikami ich budowy – ekolodzy. Ich badania wykazały bowiem, że wirujące łopaty wiatraków zaburzają lokalne ekosystemy.
Wszędzie też stosowane są takie same metody – dezinformacji i ignorowania opinii publicznej Trudno się dziwić, że takie postępowanie obserwujemy również w Polsce. W końcu firmy, które budowały farmy wiatrowe w Europie Zachodniej przeniosły się teraz do nas. Chcą inwestować u nas, bo:
Na Zachodzie coraz trudniej znaleźć miejsce pod nowe elektrownie, a liczba ich przeciwników w ostatnich latach drastycznie rośnie (więc interes stał się tam dużo mniej opłacalny);
Inwestorzy mają nadzieję na wyciągnięcie z Unii dotacji na realizację tych inwestycji. Spekulanci skupują więc ziemię od rolników, licząc na krociowe zarobki, o których rolnicy nawet nie śnią. Mało kto wie, że wysokość ich dochodzi do 150 m (dla porównania – wieże wiejskich kościołów mają przeciętnie od 30 do 40 m wysokości i są nieruchome). Dlatego problem wpływu wiatraków na nasze przyszłe życie jest generalnie bagatelizowany. Oby – gdy zaczniemy się nad tym poważnie zastanawiać nie było już za późno.
Obawy mieszkańców Gaworzyny są w pełni zasadne, jest to potwierdzone przez wielu światowych naukowców, że elektrownie wiatrowe są bardzo szkodliwe dla ludzi, bo wytwarzają całodobowy hałas (bardzo uciążliwy nawet, jeśli spełnia obowiązujące normy) oraz niesłyszalne i groźne infradźwięki.

 

Youtube Film

Mieszkańcy wsi Gaworzyna
powrót
Komentarze - 35
Wizytator
2011-01-18 - 19:09:39
Prezes
Tu nie chodzi o ochronę środowiska tylko o ludzką zazdrość że to na sąsiada działce będzie stał wiatrak a nie u nich , i dlatego jest taka awantura !! Jest to przykład zazdrości i nic więcej.
Aktywista
2011-01-18 - 20:24:21
munted
info ze strony http://www.gramwzielone.pl/zielone/artykul/Wiatraki-na-Dolnym-Slasku
"Elektrownie wiatrowe oznaczają ogromne – jak na realia gminy – dochody do budżetu. W Jaworzynie szacują, że dzięki wiatrakom budżet gminy zwiększy się co roku o 1.576.000 zł. Tylko z tytułu podatku nieruchomości, który stanowi 2% wartości fundamentów i wież elektrowni wiatrowych, do gminy wpłynie 1.376.000 zł."

Na fabrykę w strefie Iłża nie ma co liczyć, a podatki z wiatraków jak widać są duże. Urząd Miasta Iłża (wg. danych urzędu) wydał na inwestycje w roku 2010 ok. 9 000 000zł więc proszę sobie porównać o jakie kwoty chodzi.

Jeśli mieszkańcy wsi Gaworzyna sprzeciwiają się budowie wiatraków niech pokryją kwotę jaką straci gmina jeśli nie wybuduje tych elektrowni.

Panie i Panowie "ekolodzy" z Gaworzyny, infradźwięki emitują też: telewizory, pralki, telefony komórkowe,samochody i komputery.

Jeśli serio jesteście tacy "eko" to zróbcie sobie rachunek sumienia: ile beczek szamba wywozicie do oczyszczalni, jakie śmiecie spalacie w piecach, co robicie ze zużytym sprzętem RTV i AGD, akumulatorami, olejami i jakich środków ochrony roślin stosujecie do swych upraw.
Wizytator
2011-01-18 - 20:25:13
rock_is
Artykuł powinien być zatytułowany "walka z sąsiadami" - niestety jest napisany nieobiektywnie - a właściwie to nie napisany, tylko w większości skopiowany z wplecieniem "Gaworzyny"

Już gmina Rzeczniów narobiła sobie wstydu w telewizji głosząc swoje "nowoczesne" poglądy ... teraz kolej na nas?

Duńczycy jakoś budują elektrownie wiatrowe na brzegach Bornholmu szczycąc się nimi, a my uznamy to za "ingerencję w krajobraz" i "dewastację krajobrazu" Gaworzyny? Śmiech na sali :)

Bardzo mi się podoba wniosek Greenpeace, który jako tańszy sposób ograniczenia emisji CO2 wskazuje budowę elektrowni jądrowych... Może warto spróbować w Gaworzynie! :)
Aktywista
2011-01-18 - 20:32:09
Grzejnik
Prezes, chyba nie znasz szczegółów tej sprawy, (chodzi o położenie spornych działek względem wsi, klasyfikację jakości gleby,) moim zdaniem to nie zazdrość a rozsądek. Ja też bagatelizowałem tą sprawę do czasu przeczytania kilku publikacji na ten temat. Poza tym w gminie jest mnóstwo nieużytków z ziemiami o niskiej klasowości, które mogą być lepszymi terenami pod tą inwestycję.
Wizytator
2011-01-18 - 20:38:56
andrzej2870
a gdzie te wiatraki by mialy stac
Wizytator
2011-01-18 - 21:09:31
andrzej2870
i kto taka decyzje wydal ze gaworzyna sie nie zgadza na te wiatraki ja mieszkam na tej wsi i pierwsze slysze o tym cza sie temu blizej przyjrzec
Aktywista
2011-01-18 - 21:12:36
Grzejnik
chodzi o działkę należącą kiedyś do PGR, jakiś czas temu sołtys informował mieszkańców zbierając opinie i podpisy mieszkańców.
Wizytator
2011-01-18 - 22:45:27
andrzej2870
jakie podpisy bo u mnie nie byl i opinie
Wizytator
2011-01-19 - 19:17:10
Blager
walka z wiatrakami ale nie wiadomo o co im chodzi, czy za blisko czy wogule nie chcą na te wiatraki patrzeć jak stoją w szczerym polu, o co kaman ????
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieopłacalne
Interesant
2011-01-24 - 04:53:19
pawlo
Grzejnik@ podstawą podjęcia decyzji o lokalizacji wiatraków nie jest jakość gleby a siła i częstotliwość wiatru.
Patriota
2011-02-03 - 21:07:01
klon200
2011-02-03 - 22:07:49
revolt
Wiatraki były też 100 lat temu i jakoś wszystko funkcjonowało po bożemu.
Myślę że jeśli nie przesadzi się z wielkością instalacji to może wpłynąć tylko pozytywnie.

Większym problemem są modyfikowane genetycznie rośliny i zwierzęta oraz substancje owadobójcze stosowane w rolnictwie- te ostatnie są właśnie główną przyczyną "znikania" pszczół
"...strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych"
Wizytator
2011-02-04 - 19:19:12
Blager
Pewnie wsie wychodzą z tego założenia że jeżeli nic na tym nie zyskaja to sa przeciwni, jak by im inwestor powiedział że będą dzięki temu mieli bezpłatny prąd to by się cieszyli odrazu.

revolt naukowcy pracują teraz nad modyfikowanymi genetycznie pszczołami.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieopłacalne
Wizytator
2011-11-04 - 21:20:06
milutka1990
te wiatraki to jedna wielka głupota...więcej wad niż zalet.....obecnie mają powstać w seredzicach...heh szkoda że wczesniej mieszkańcow wsi o tym nie informowanao tylko teraz wszystko wyszło na jaw jak są już podpisane pierwsze umowy.... po pierwsze dziwię się że ta firma która zamierza je wybudować nie starała się o zgodę większości mieszkańców, bo będą one oddziaływały nie tylko na tych mieszkańców gdzie wiatrak stanie i gdzie sięgnie śmigło...oddziaływanie będzie sięgało nawet kilka kilometrów....na studiach mnie uczono że przy tego typu inwestycji zgodę powinno wyrazić co najmniej 51% mieszkańców położonych w granicy 5 km....nie chodzi tu tylko o hałas czy infradźwięki.......
poza tym bardzo zabawne jest że firma podpisuje z ludźmi umowę na 29 lat...heh nie dziwi was czemu akurat na 29 a nie na 30??? w umowie jest że firma będzie płaciła za wydzierżawioną działkę dopiero po osiągnięciu zysku...przy takiej inwestycji firma może udowodnić że przez 29 lat nie miała zysku (koszty budowy itp a kapitał zakładowy spółki to tylko 5 tys....zejdzie zanim spłacą kredyt) i ludzie kaski nie dostaną...poza tym podpisując umowę trzeba liczyć się z tym że takiej działki już nikt nie będzie chciał od nas kupić....traci ona automatycznie na wartości....
2011-11-05 - 21:13:03
revolt
O tym że farma wiatrowa ma być ulokowana w Seredzicach mówi się od roku 2007. Informacje o planach budowy i warunkach środowiskowych publikowane były na stronie BiP urzędu miejskiego.

Gdyby tak negatywne oddziaływania miały wiatraki, połowa Niemców, Szwedów i wszyscy Holendrzy by wyginęli:) Tak samo niebezpieczne dla człowieka są telefony komórkowe, mokrofalówki a nawet telewizory.

Gdyby przy prywatnych inwestycjach miało decydować referendum, to ludzie w Polsce mieszkaliby nadal w ziemiankach, a pola pokrywały ugory.

O tym czy coś opłaca się właścicielowi działki, decyduje właściciel i to on przystaje na warunki umowy- może zawsze odmówić podpisania umowy.
"...strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych"
Wizytator
2011-11-06 - 20:12:33
clash
Po pierwsze, liczy się święte prawo własności. Jeżeli ktoś chce pozwolić na budowę na swojej działce siłowni wiatrowej to ma takie prawo, jeżeli ktoś się nie zgadza to też jego wybór. Twierdzenie, że mieszkańcy Gaworzyny powinni pokryć ewentualną stratę gminy wynikającą z niewybudowania farmy wiatrowej jest po prostu śmieszne.

Nie mniej, dziwi mnie wypowiedź użytkownika milutka1990. Dyskusja była by łatwiejsza gdyby w swoim poście zamiast tylu kropek pojawiły się konkretne argumenty.

"nie chodzi tu tylko o hałas czy infradźwięki......."-więc o co chodzi, jeśli masz jakąś wiedzę to się nią podziel, gdyż na razie to wygląda na zwykłą zazdrość ze sąsiad (sąsiedzi) dostaną jakąś kasę.

"koszty budowy itp a kapitał zakładowy spółki to tylko 5 tys....zejdzie zanim spłacą kredyt"- wydaje mi się jasne, że to nie firma, molen wind ani molen wind II, będzie budować te wiatraki, tylko sprzeda projekt wyspecjalizowanemu inwestorowi. więc nie bardzo rozumie o jaki kredyt Ci chodzi i po co firmie wiekszy kapitał zakładowy.

"mieszkańcow wsi o tym nie informowano"- Zarówno na Bip-ie jak i na tablicach informacyjnych w gminie i poszczególnych sołectwach informacje pojawiały sie od 2007 roku.

"na studiach mnie uczono że przy tego typu inwestycji zgodę powinno wyrazić co najmniej 51% mieszkańców położonych w granicy 5 km...." - możesz mi przytoczyć odpowiedni zapis, lub ustawę, aby można było się do niego odnieść.

"w umowie jest że firma będzie płaciła za wydzierżawioną działkę dopiero po osiągnięciu zysku..."- jesteś tego pewna? Nie chce Cię oczerniac, ale to kłamsto.

Rozumiem, że część mieszkańców czuje obawy przed, tą inwestycją, ale takie nakręcanie sie przeciwko tej inwestycji donikąd nie prowadzi. Lepiej się zastanowić, co miejscowości w których będą stały wiatraki dostaną od gminy za ewentualne niedogodności. Gmina stanie się odbiorcą kilku milionów złotych rocznie. Uważam że budowa kanalizacji i priorytetowy tok remontów dróg były by odpowiednią rekompensatą.
Wizytator
2011-11-08 - 23:59:38
edyta
teraz to już chyba przesądzone że wiatraki powstaną:( szkoda tylko że ma ich być tak dużo i że będą tak blisko zabudowy:( a jak to jest z ta umową? moi rodzice dostali umowę dzierżawy na 29 lat kawałka ziemi bo śmigło będzie zawadzało...czemu to jest na 29 lat a nie np. 30?
Wizytator
2011-11-09 - 00:02:45
edyta
dodam że chodzi mi w tym przypadku konkretnie o wieś seredzice
2011-11-09 - 13:20:58
revolt
Może dlatego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasiedzenie
"...strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych"
Interesant
2011-11-10 - 10:27:08
MOTOR
Ha, Ha, Ha nigdy bym nie powiedział, że polskie prawo tak fajnie i szczegółowo określa ten okres potrzebny do zasiedzenia. Bardzo mi się to spodobało. No i Faktycznie to jest wyjaśnienie dlaczego na 29 lat a czytając poprzednie wypowiedzi już się spodziewałem, że ten okres 29 lat to jakiś spisek masonów czy tam innych grup etnicznych czy społeczno zawodowych zmierzających do wykorzystania zwykłych ludzi (to o spisku to żart)
Merde!!! czyli La garde meurt, mais elle ne se rend pas.

Aby dodawać komentarze proszę się zalogować !
ilza
Ogłoszenia
Mieszkanie
Szukam kawalerki lub mieszkania 2 - pokojowego do wynajęcia w Iłży. Tel. 510492161
Iłża
Tel.: 510492161
pomocnik praca
witam poszukuje pomocnika do pracy na budowie z okolic ilzy lub nie tylko potrzebna osoba lub dwie bez nalogu alkoholowego sumienna wynagrodzenie zalezne od umiejetnosci mozliwosc przyuczenia zaprasz
kamil, ilza, os.staszica
Tel.: 506994258
Sprzedam książki do III gim.
sprzedam książki do III gimnazjum stan bardzo dobry .
Aneta, IŁŻA
Tel.: 510385240
Laptop 10 cali, 160 zł
Sprzedam komputer Dell Latitude 2110 10cali Atom 2GB 150GB. Procesor to dwu-rdzeniowy Intel Atom 1.8 GHz. Komputer był kupiony używany, cały czas na chodzie, sprawuje sie bardzo dobrze. Cena 160 zł
Paweł, Iłża
Tel.: 609 777 384
GG: 1679112
sprzedam telefon
Sprzedam telefon Samsung Solid B2710, wodo- kurzo- pyło- odporny. Zakupiony 2 dni temu za 379 zł w sklepie w Iłży, ma naklejki itp. Moja cena 260 zł. Tel 698783496
Ula, Iłżą
Tel.: 698783496
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie w Iłży na oś Staszica 8b na trzecim piętrze dwa pokoje .Mieszkanie jest puste ,odnowione ,nowe gładzie ,nowe okna i drzwi wejściowe. Cena do negocjacji.
Krystyna, Iłża , Staszica
Tel.: 503873749
E-mail.: krystynka.n@interia.pl
PODRĘCZNIKI
NOWE KSIĄŻKI GRAŻYNA KOBA DO INFORMATYKI KLASA 2 i 3 Z PŁYTKAMI NIE UŻYWANE ZAPRASZAM CENA 8 zł/szt.
607951505, JASIENIEC IŁŻECKI GÓRNY , 275, 27-100 IŁŻA
Tel.: 607951505
E-mail.: jowita131@gmail.com
PODRĘCZNIKI
PAKIET BOX KLASA 2, NOWE NIE UŻYWANE. Z PŁYTKAMI (UŻYWANA TYLKO 1 ĆWICZENIÓWKA PARĘ STRON). SERDECZNIE ZAPRASZAM CENA 150 ZŁ
607951505, JASIENIEC IŁŻECKI GÓRNY , 275, 27-100 IŁŻA
Tel.: 607951505
PODRĘCZNIKI
SPRZEDAM NOWY PAKIET KSIĄŻEK Z PŁYTKĄ ( UŻYWANA TYLKO 1 ĆWICZENIÓWKA KILKA STRON ) DO KLASY 0. CENA 50 ZŁ
607951505, JASIENIEC IŁŻECKI GÓRNY , 275, 27-100 IŁŻA
Tel.: 607951505
Szukam do wynajęcia
Witam, poszukuję kawalerki/mieszkania do wynajęcia w Iłży na okres 1 roku od października 2014. pudziaszko@gmail.com
Ania, Iłża
Tel.: 510711770
E-mail.: pudziaszko@gmail.com
Wszystkich on-line: 1
Gości: 1

Najwięcej on-line było 2012-11-07:
0 użytkowników i 185 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
Sponsor serwisu - Internet Provider