News
Walka z wiatrakami
18132
2011-01-18

W ubiegłym roku pojawiły się informacje o budowie elektrowni wiatrowych na terenie kilku miejscowości naszej gminy. Mieszkańcy Gaworzyny stanowczo sprzeciwiają się wiatrakom w bliskim sąsiedztwie z zabudowaniami.

Walka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakamiWalka z wiatrakami

W odpowiedzi na obwieszczenie Burmistrza Iłży o wszczęciu postępowania w sprawie budowy farmy wiatrowej "Iłża II" na terenie sołectw: Pakosław, Seredzice, Kolonia Seredzice, Gaworzyna i Starosiedlice, mieszkańcy wsi Gaworzyna wnoszą swój ostry, kategoryczny i zdecydowany protest przeciw rozpoczęciu w/w inwestycji w przedstawionej lokacji.
Obawy ludności sołectwa Gaworzyna wynikają z szeregu niebezpieczeństw i zagrożeń płynących ze strony takich elektrowni.

 

 


Podstawową przesłanką powodującą powstawanie tych form pozyskiwania energii elektrycznej, jest ich proekologiczność, rzekome nie wpływanie w sposób ujemny na środowisko. Istnieje jednak wiele naukowo udowodnionych przesłanek, że faktyczny stan rzeczy dalece odbiega od tej wizji.
Już w " ojczyźnie wiatraków" Niemczech, państwie o największym ich udziale w produkcji energii elektrycznej, pojawiają się głosy odnośnie elektrowni wiatrowych jako "wysoko dotowanej z kasy państwowej dewastacji krajobrazu". Nie jest również tajemnicą, że elektrownie wiatrowe w Polsce to w zdecydowanej większości mocno już zużyty sprzęt sprowadzony z Niemiec, którego utrzymywanie tam jest już nie opłacalne.
Kolejnym argumentem przeciw wiatrakom na teranie sołectwa Gaworzyna jest fakt, że prowadzą one do znacznego spadku wartości otaczających je gruntów.
Również obawa o własne zdrowie nie jest obojętna mieszkańcom wsi Gaworzyna. Pracujące wiatraki wytwarzają przecież hałas - wg różnych doniesień jest to ok 41 dB w odległości 500 od wiatraka - jest to wielkość odpowiadajaca szumowi morza. Nieustający dźwięk o natężeniu szumu morza nie należy do dźwięków niesłyszalnych, należy się liczyć z pogorszeniem jakości życia.
Oprócz typowego hałasu (w zakresie słyszalnym) generowane są często (zwłaszcza w starszych konstrukcjach) przez niektóre elementy konstrukcyjne turbiny wiatrowej, zwłaszcza łopaty - infradźwięki, czyli fale w zakresie częstotliwości mniejszych od słyszalnych. Infradźwięki mogą powodować takie przypadłości jak bezsenność, depresje czy zakłócenia rytmu serca.

Dodatkowe uciążliwości, dla mieszkańców wsi, Gaworzyna, jakie niosą ze sobą wiatraki to: efekt "migającego cienia" oraz nocne migotania przeciwlotniczych czerwonych świateł.

 

 

Wiatraki stanowią zagrożenie podczas burz, ponieważ wysokie ponad 100 metrowe wieże przyciągają pioruny i ulegają uszkodzeniom. Są one nieobojętne nie tylko dla otaczjącego krajobrazu, negatywnie wpływają na organizmy żywe; śmigła wiatraków oraz podciśnienie przez nie wytwarzane zabijają dziesiątki ptaków i nietoperzy.
Na zachodzie liczba przeciwników tego typu inwestycji stale rośnie, coraz nowsze dane zaczynają pokazywać, że rozwijanie energetyki wiatrowej jest najdroższym ze znanych sposobów redukcji poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.
Dlaczego zatem mamy się godzić na budowę wiatraków a tym samym narażać się na utratę zdrowia czy pieniędzy w związku z utratą wartości gruntów sąsiednich? Czy aby "proekologiczna i czysta" energia, będąca ingerencją w krajobraz i środowisko żywe, nie jest tylko kolejna próbą pozyskania unijnych dotacji?

Inwestorzy chcą budować u nas, bo na Zachodzie coraz trudniej znaleźć miejsce pod nowe elektrownie, a liczba ich przeciwników w ostatnich latach drastycznie rośnie, inwestorzy mają nadzieję na wyciągnięcie z Unii dotacji na realizację tych inwestycji.


Sumarycznie ilość spalonych paliw kopalnych potrzebnych do budowy systemu elektrowni wiatrowych i konwencjonalnych oraz zużyte w trakcie pracy nie jest mniejsze od budowy i pracy nowoczesnego zakładu energetycznego.

Jednak z ostatnich raportów organizacji Greenpeace wynika, że rozwój energetyki wiatrowej jest, jak na razie, jednym z najdroższych sposobów i wcale nie najefektywniejszym rozwiązywania tego problemu. Znacznie tańszym sposobem obniżenia emisji dwutlenku węgla jest zastąpienie części elektrowni węglowych elektrowniami jądrowymi
Dotychczasowe doświadczenia z USA i państw Europy zachodniej pokazały, że siłownie wiatrowe zniekształcają obraz uzyskiwany przez stacje radiolokacyjne, teren o przyjaznej środowisku energii zmienia się w wysoko dotowaną z kasy państwowej dewastację krajobrazu.
Coraz częściej przeciwko budowie elektrowni wiatrowych podnoszone są też argumenty ekonomiczne, które trudniej zignorować niż opinie zwolenników ochrony środowiska naturalnego i pięknych krajobrazów. Z wyliczeń m.in. brytyjskiej Państwowej Izby Kontroli (The National Audit Office) wynika, że rozwijanie energetyki wiatrowej jest najdroższym ze znanych sposobów redukcji poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.
Elektrownie wiatrakowe mają też inną ciemną stronę – prowadzą one do niewyobrażalnego spadku wartości otaczających je gruntów. Szacuje się, że tylko w Niemczech, do 2015 roku spadek wartości ziem wokół wiatraków wyniesie około 360 miliardów euro!

 

 

Ostatnio do krytyki wiatraków przyłączyli się również ci, którzy zwykle byli gorącymi orędownikami ich budowy – ekolodzy. Ich badania wykazały bowiem, że wirujące łopaty wiatraków zaburzają lokalne ekosystemy.
Wszędzie też stosowane są takie same metody – dezinformacji i ignorowania opinii publicznej Trudno się dziwić, że takie postępowanie obserwujemy również w Polsce. W końcu firmy, które budowały farmy wiatrowe w Europie Zachodniej przeniosły się teraz do nas. Chcą inwestować u nas, bo:
Na Zachodzie coraz trudniej znaleźć miejsce pod nowe elektrownie, a liczba ich przeciwników w ostatnich latach drastycznie rośnie (więc interes stał się tam dużo mniej opłacalny);
Inwestorzy mają nadzieję na wyciągnięcie z Unii dotacji na realizację tych inwestycji. Spekulanci skupują więc ziemię od rolników, licząc na krociowe zarobki, o których rolnicy nawet nie śnią. Mało kto wie, że wysokość ich dochodzi do 150 m (dla porównania – wieże wiejskich kościołów mają przeciętnie od 30 do 40 m wysokości i są nieruchome). Dlatego problem wpływu wiatraków na nasze przyszłe życie jest generalnie bagatelizowany. Oby – gdy zaczniemy się nad tym poważnie zastanawiać nie było już za późno.
Obawy mieszkańców Gaworzyny są w pełni zasadne, jest to potwierdzone przez wielu światowych naukowców, że elektrownie wiatrowe są bardzo szkodliwe dla ludzi, bo wytwarzają całodobowy hałas (bardzo uciążliwy nawet, jeśli spełnia obowiązujące normy) oraz niesłyszalne i groźne infradźwięki.

 

Mieszkańcy wsi Gaworzyna
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 7
Gości: 7

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.