17 Kwiecień 2014 r. Imieniny: Robert, Stefan
News
Zamek w Iłży zostanie odrestaurowany
3202
2010-05-11

W ubiegłym roku zakończyły się badania archeologiczne na iłżeckim zamku. Dzięki nim odsłonięto cztery komnaty zamkowe i średniowieczną studnię. Czy możemy liczyć na dalsze prace zabezpieczające ruiny średniowiecznej budowli?

''Dawna siedziba biskupów krakowskich, czyli gotycki zamek w podradomskiej Iłży, zostanie od-estaurowany. Obecnie powstają projekty zagospodarowania tzw. górnego zamku. Atrakcją turystyczną mają być tarasy widokowe. Środki na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych.
W ubiegłym roku zakończyły się badania archeologiczne na iłżeckim zamku. Dzięki nim odsłonięto cztery komnaty zamkowe i średniowieczną studnię. Według źródeł historycznych, ma ona ok. 60 metrów głębokości. Mury komnat zostaną podniesione i zadaszone. Pojawią się także tarasy widokowe, zaś wieża zostanie oświetlona. Wiele cennych detali architektonicznych, w tym doskonale zachowane duże fragmenty portali kamiennych, wrócą na swoje dawne miejsca. Nowe oblicze zyska także rynek w Iłży oraz okoliczne uliczki, które zostaną wybrukowane. Pojawi się także nowe oświetlenie.

Na przełomie XIII i XIV wieku Iłża stała się samodzielną kasztelanią majątkową biskupów krakowskich. W tym czasie biskup Jan Grot rozpoczął budowę murowanego zamku. Następnie zamek był przebudowywany przez kolejnych biskupów. Po potopie szwedzkim zamek został moc-no zniszczony. Przejęcie majątku biskupów przez rząd w 1788 roku przyczyniło się do niszczenia zamku, a pożar z XIX w. przypieczętował jego los. Zamek gościł polskich królów m.in. Władysława Jagiełłę, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta III Wazę. ''

(www.radom.opoka.org.pl)


10 kwietnia 2010 roku na portalu Diecezji Radomskiej ukazał się powyższy artykuł dotyczący planów renowacji zamku. Postanowiliśmy zapytać władze gminy czy są już jakieś konkretne plany remontu.

Zastępca burmistrza Pan Marek Łuszczek

- Co do zamku, to obecnie projektanci z Łodzi tworzą na zlecenie samorządu projekt zagospodarowania zamku górnego. Jesteśmy w posiadaniu dwóch koncepcji w formie wizualnej. Do końca roku ma powstać projekt budowlany z zezwoleniem na budowę. Jednocześnie wniosek  na dofinansowanie rewitalizacji rynku, zamku górnego oraz muzeum czeka na ocenę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

www.ilza.com.pl
powrót
Komentarze - 17
Interesant
2010-05-11 - 20:00:11
młody Batiuk
dajcie fotki jak ma to wyglądać!
młody Bóg, nocny klub
Interesant
2010-05-11 - 20:44:14
Snup
Też właśnie jestem ciekaw planów. Rodzi się też pytanie czy zamek będzie otwarty całodobowo tak jak dotychczas?
Aktywista
2010-05-11 - 21:00:10
munted
Zamek powinien być otwarty w sezonie od 8 do 22 a zimą od 8 do 16.
Inaczej debile zadepczą mury lub je rozbiorą, a kamienie zrzucą na ul. Podzamcze.
Jak zamek będzie zamknięty trzeba pobierać opłaty od mieszkańców gminy Iłża po okazaniu dowodu bilecik ulgowy.
Największe spustoszenie i bałagan na zamku robi nie kto inny a młodzież która nielegalnie kupuje alkohol i wszyscy wiedzą gdzie.
Interesant
2010-05-13 - 10:00:05
Pechowy Roman
takiego wała munted! Zamek zawsze był i będzie otwarty dla mieszkańców Iłży!
Interesant
2010-05-13 - 14:18:55
Tomasik
No ciekawe jak sobie wyobrażacie zamknięcie zamku.
Wizytator
2010-05-14 - 20:47:35
Siano
no proszę. nie powiem jestem troszkę zaskoczona, pozytywnie jednak. Cieszę się niezmiernie, że władze się zajmują czym trzeba, mam jednak nadzieje i prośbę zarazem aby zostało to wykonane porządnie a nie kiczowato, tandetnie i po kosztach.

pozdrawiam i życzę sukcesów !
Sony alfa 300 + sigma 18-200 noi jaguar :D
Patriota
2010-05-15 - 00:12:57
klon200
w chwili obecnej remontują droge powiatową W kierunku Wólki Goniciarskiej. Przetarg wygrała firma która dała najmniejsze koszty wykonania robót a co sie z tym wiąże odpierdzielają fuszerę. Bo przecież wiadomo że na czyms trzeba zaoszczędzić. Jechałem dziś tą drogą. Ktoś powinień za to beknąć. Gdzie jest Inspektor Nadzoru Budowlanego????

Dlaczego z palnowanych ok 4 km remontu drogi robią tylko 1 km. a co z resztą??? Ktoś się z kims kasą podzielił za te 3 km.
Oj grubymi nićmi to szyte. I gdzie tu w Tym naszym kraju bedzie dobrze...
Wizytator
2010-05-17 - 20:14:13
marek
Klon200 - nie mam pojęcia co Ty palisz, ale przestań to robić.....
Patriota
2010-05-18 - 21:21:48
klon200
do Sz.P. marka:

Póki co jeszcze jestem obywatelem Polski, jeszcze płacę podatki i to całkiem spore więc mam prawo wiedzieć na co idą te pieniądze.

Piszę prawdę, to co zaobserwowałem i mam prawo domagać się prawdy jako obywatel i podatnik.

Dlaczego mam przestać to robić...... Co mam przestać robić? Mógłby Sz.P. marek rozwinąć tą myśl?!
Aktywista
2010-05-18 - 21:48:23
munted
Klon poczekamy i zobaczymy co i jak. Co do twojego linka to się zgadzam w 100%! Tylko Korwin Mikke
Interesant
2010-05-19 - 14:14:11
Tomasik
Dla wykonawców:
"Pracuj rzetelnie, bo z owoców twojej pracy korzystają inni, tak jak ty korzystasz z owoców ich pracy"
kard. Stefan Wyszyński
Wizytator
2010-05-19 - 17:21:31
marek
Do klon200.
Moja odpowiedź na twój komentarz była nieco ironiczna, ponieważ drażni mnie to, że bezpodstawnie oskarżasz w nim ludzi o malwersacje, za co może ktoś Cię pozwać, i jestem pewien, że w takim przypadku w sądzie przegrasz. Powinieneś również wiedzieć, że zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych postępowanie przetargowe wygrywa oferent, który złoży najniższą ofertę i w tym wypadku inwestor nie ma najmniejszego wpływu na to z kim będzie współpracował. Masz oczywiście prawo do tego aby wiedzieć jak dysponowane są Twoje podatki, dlatego odsyłam Cię do samorządu powiatowego, gdzie uzyskasz informacje o tym, jaki jest zakres inwestycji, kto ją realizuje i za jaką kwotę. Pozdrawiam i apeluję o rozsądek.
Patriota
2010-05-19 - 22:10:03
klon200
Do Sz. P. marek

Do publicznej informacji zostało podane że będzie remont ok 4km a na razie zrobili ok 1 km. Sam przyznasz że coś jest nie tak. Chyba że został wprowadzony aneks do umowy na wykonawstwo i zostanie to dokończone w innym, późniejszym terminie.

Jeśli chodzi o przetargi i postępowanie z nimi związane to tak się składa że głęboko w tym siedzę bo mam to na co dzień w pracy tylko że z innej branży.

W żadnym wypadku nie chciałem nikogo obrazić ale to co się dzieje w naszym kraju to jest nie do pomyślenia i naród wreszcie powinien coś z tym zrobić.

Zresztą szkoda słów
Wizytator
2010-05-20 - 21:48:12
marek
Klon200- chyba jednak nie siedzisz w zamówieniach publicznych tak głęboko jak piszesz, bo inaczej byś wiedział, że tego typu umów się nie aneksuje. Nie spotkałem się również z informacją mówiącą o przebudowie tej właśnie drogi na odcinku 4 km. Jeżeli taka informacja się gdzieś znajduje, to bardzo proszę o link.
Pozdrawiam
Wizytator
2010-05-23 - 10:51:08
Scimitar
Wychodzi na to że tak naprawdę nikt nie ma wpływu na to jak będzie cokolwiek robione i trzeba się modlić więc żeby wykonawca okazał się solidny a jak nie to kicha. Choć wydaje mi się że tak nie jest, choćby dlatego że na samym początku zanim rozpocznie się przetarg ktoś określa wszystkie szczegóły dotyczące inwestycji i nie jest to jedno zdanie w stylu - wybudowanie drogi do Wólki - kto chętny?:) nawet to się jakoś nazywa fachowo :) - radni powinni wiedzieć raczej. W tym dokumencie zamieszczone powinny być drobiazgi dotyczące inwestycji i to już jest rola inwestora - np gminy. Jeśli chcesz żeby dywanik asfaltu miał odpowiednią długość grubość i odpowiednią podbudowę a pobocza nie były z piachu tylko czego lepszego a termin przekroczony obarczony np karą to trzeba by to tam zamieścić i jedynie kontrolować czy "wygrywający" przetarg wykonuje prace zgodnie ze "specyfikacją". Jeśli drogę robią źle to dlatego że inwestycja była spi...ona już na tym etapie , i ktoś z rozmysłem lub w wyniku ignorancji pozwolił wykonawcy szaleć.
Ale ja nie siedzę w przetargach jak tu niektórzy więc pewnie się mylę.
Wizytator
2010-05-23 - 11:02:15
Scimitar
Co do zamku to fajnie byłoby zobaczyć projekty i zrobić porządne konsultacje społeczne w końcu to "nasze dobro" słabo mi się robi jak o takich rzeczach decyduje 1-5 osób które z wykształcenia nie mają z tym nic wspólnego a ich poczucie estetyki może być niekoniecznie zgodne ze zdaniem ogółu i potem będę musiał patrzeć na jakąś szkaradę do końca świata jak choćby na ten szkaradny daszek nad basztą. Choć gdyby "ogół" zadecydował że taki ma właśnie być nic bym nie gadał:)

Aby dodawać komentarze proszę się zalogować !
Ogłoszenia
Sprzedam biurko i szafę
Biurko ma wymiary: 120x60x76cm zaś szafa: 93x205x60cm Na meblach widać ślady użytkowania, szafa jest w stanie dobrym, zaś biurko w stanie bardzo dobrym. Można obejrzeć meble przed zakupem lecz wcześniej proszę się skontaktować. Cena: 250zł za całość. Istnieje możliwość zakupu mebli z osobna.
Bartek, Iłża
Tel.: 510573001
E-mail.: borek94@gmail.com
GG: 1161293
PROJEKTOWANIE. NADZÓR BUDOWY
PROJEKTY GOTOWE – sprzedaż i adaptacja. Projekty indywidualne budynków inwentarskich i gospodarczych. PROJEKTY TABLIC REKLAMOWYCH (konstrukcji). Projekty stacji „Auto-Gaz”. Inwentaryzacje budowl. Oceny stanu technicznego. PRZEGLĄDY OKRESOWE BUDYNKÓW. NADZÓR BUDOWY: sprawowanie funkcji kierownika budowy lub inspektora nadzoru.
Przelazły Stanisław, Iłża, Wójtowska 159
Tel.: 793222766
E-mail.: biuro.stanprojekt@gmail.com
WWW: http://www.stan-projekt.pl
DACHY. OKNA. DRZWI. BRAMY.
POLECAMY tylko wysokiej jakości blachy dachowe RUUKKI, SSAB, TYSSEN KRUPP okna na profilach BRUGMANN, VEKA oraz drzwi renomowanych firm GERDA, POL-SKONE, PORTA DRZWI, DRE . Bramy garażowe WIŚNIOWSKI.
Stanisław , Iłża, Wójtowska 159
Tel.: 793222766
E-mail.: dachy-ilza@wp.pl
WWW: http://www.dachy-ilza.pl
PIESKI POSZUKUJĄ NOWEGO DOMU
Oddam 5 ślicznych piesków. Pieski będą niskiego wzrostu obecnie mają 5 tygodni. Pieski są zadbane, odrobaczone. Trzy pieski są kudłate Zdjęcia piesków wyśle na meila
Karolina, Iłża
Tel.: 510674380
E-mail.: karolka199012@wp.pl
silnik elektryczny
sprzedam używany silnik elektryczny 7,5kw stn bd
maciek, iłża
Tel.: 793023248
beczki do kiszenia kapusty
Sprzedam beczki do kiszenia kapusty, duże gabaryty niska cena (tylko 45zł/szt.) Więcej informacji na maila.
Tomek, Iłża
E-mail.: skiba.to@tlen.pl
SIMSON S-51
Simson S-51 . W oryginale . Ubezpieczony , komplet dokumentów . Garażowany . Komplet świateł . Gotowy do jazdy . Sprzedaje tylko dlatego że kupuje większy motor Naprawdę gorąco Polecam .
Mateusz , Iłza
E-mail.: mati3cz@wp.pl
Dołącz do ORIFLAME!
Zapraszam Cię do świata Oriflame - chętnie pomogę Ci zostać konsultantką(em) i kupować kosmetyki dla siebie po niższych cenach oraz zarabiać na ich sprzedaży. Dla Nowych Konsultantów nagrody w programie "Witamy" o wartości 231zł -tusz do rzęs Wonder i krem Tender Care, zestaw Milk & Honey, woda toaletową Eclat Weekend! Chętnie udzielę szczegółowych informacji. Zapisując się u mnie woda toaletowa o wartości 80zł w nagrodę! Praca dla osób, które ukończyły 16 lat. Twój kod promocyjny to: 334999! www.ori-konsultant.pl GG 9052425, Malgorzata.Bialy@oriflame.biz, tel.606638894 Formularz rejestracji: http://www.ori-konsultant.pl/formularz-rejestracji
Gosia, Iłża
Tel.: 606638894
E-mail.: gisia21@go2.pl
GG: 9052425
WWW: http://www.ori-konsultant.pl
Sprzedam suknię ślubną
Sprzedam suknię ślubną firmy Emmi Mariage, model Dolores 2012. Suknia jest jednoczęściowa, posiada gorset, możliwość regulacji 40-42. Suknia posiada także tren o długości 80cm, który przypina się na suwak. Zdjęcia zainteresowanym wyślę mailem. Suknia w bardzo dobrym stanie. Cena do uzgodnienia.
Martyna, Iłża
E-mail.: martyna__25@tlen.pl
oferuję szamba betonowe
Oferuję sprzedaż, transport oraz osadzenie szamb betonowych. Zbiorniki są najwyższej jakości, z atestem PZH, gwarancją 12-u miesięcy, dostępne w różnych pojemnościach: jednokomorowe i wielokomorowe. Szambo wykonywane jest z betonu klasy B-25, B-30, jest monolityczne a więc ściany zbiornika odlewane są razem z dnem (zapewnia to szczelność w 100%). Ponadto beton jest wibrowany z dodatkiem plastfikatorów i hydrouszczelniaczy, zbrojony stalą żebrowaną, jak również zabezpieczony od zewnątrz masą asfaltowo-kauczukową - pozwala nam to uzyskać wysoką jakość betonu, szczelność i wytrzymałość. Zbiornik szamba jest kompletny, tzn. z płytą wierzchnią (o grubości 10 cm, kominkiem 0,5 m wysokości oraz włazem betonowym). Na życzenie klienta, za dopłatą, udostępniamy płyty wzmacniane, tzw. przejazdowe(grubość 15cm i podwójnie zbrojone, wytrzymujące obciążenie samochodu) oraz włazy żeliwne. Ceny szamb zależne są od wielkości oraz ilości komór - prosimy o kontakt na podany nr tel. ZAPEWNIAMY TRANSPORT z HDS-em! Proponujemy również montaż szamba GRATIS w przygotowanym wcześniej przez klienta wykopie (na terenie całego kraju). Wieloletnie doświadczenie w tej branży gwarantuje najwyższą jakość wyrobów. Zapraszamy tel. 881 437 564 / 694 745 332 w godz. 6:00 - 23:00 pon - niedz e-mail: wm-bet@wp.pl
Iłża
Tel.: 881437564
E-mail.: wm-bet@wp.pl
Wszystkich on-line: 4
Gości: 4

Najwięcej on-line było 2012-11-07:
0 użytkowników i 185 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas